marți, 29 ianuarie 2013

proiect didactic



Liceul Pedagogic ,,Vasile Lupu”Iași







PROIECT DIDACTIC


PROFESOR COORDONATOR:Prof.Dr. Purţuc Mariana
PROFESOR METODIST: Prof. Romila Amalia
INSTITUTOR: Atomei Mihaela
ELEV PRACTICANTːEtcu Ana-Maria
INSTITUŢIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grãdiniţa ,,Cuvioasa Parascheva” Iași





2012
DATA: 4.12.2012
GRUPA: Mijlocie A
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul stiinta
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematica
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate frontal si individuala
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Consolidarea cunostintelor copiilor legate de cifra 2.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1:-Să numeasca caracteristiciile legumelor alese,folosind conjunctiva ,,si 2 frunzulie,,;
O2: -Să aseze legume in oala ,motivand actiunea;
O3: -Să sesizeze greseala aparuta,corectand-o;
O4ː-Sa respecte regulile de joc prezentate;
Elemente de jocːsurprize,aplauze,manuirea materialului;
Sarcina didacticaːobservarea cifrei 2 in mai multe contexte;
Regulile de jocːLegumele(jetoane representative)sunt citite de catre copii si apoi le asaza in oala dupa criteriile stabilite de mine ,iar ceilalti copii urmaresc aranjarea legumelor si corecteaza daca sunt greseli.
STRATEGIA DIDACTICA:
a)Metode si procedee:conversatia, observatia,demonstratia,explicatia,jocul,exercitiul;
 b)Materiale:cos,fructe si legume(jetoane),stimulente,fisa de lucru,imagini cu oale,bolduri,panou,carioca;
 c)Forma de organizare:  frontal,individual;
LOCUL DE DESFĂȘURARE A ACTIVITĂŢII: sala de grupã
RESURSE UMANE: preșcolari
DURATA: 20-25minute


BIBLIOGRAFIA: 
Ezechil Liliana,(2004) , ,,Laborator preşcolar:ghid metodologic” ,Ediţia a II-a, ,Editura V&I Integral,Bucureşti.




















Secvenţele activitãţii
Conţinutul instructiv-educativ
Strategia didacticã
Evaluare
Metode și procedee
Forme de organizare
Mijloace de învãţãmânt
1.Moment organizatoric
Pregatirea salii de grupa prinːasigurarea unui climat favorabil,aranjarea mobilierului sub forma de semicerc,pregatirea materialelor necesare pentru activitate si intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa.








2.Captarea atenţiei
,,Azi dimineata,in drum spre gradinita m-am intalnit cu Zana Iarna.Ea mi-a dat acest cos cu cumparaturi.Mi-a spus sa va transmit ca a cam racit.Aceasta are nevoie de ajutorul vostru pentru a-si putea gati supa si compotul.’’




Conversatia







Frontal
Cosul cu legume
(jetoane).

Evaluez capacitatea copiilor de a receptiona un mesaj.
3.Anunţarea subiectului activitãţii și a obiectivelor operaţionale
,,Zana Iarna ne-a trimis mai multe legume si fructe ca sa o ajutam sa gateasca.Si-a propus sa faca supa si compot.De asemenea vom numi caracteristicile legume sau fructului si vom motiva punerea acestuia in oala.
   Vreti sa o ajutam?’’




Conversaţia


Frontal





Cosul cu legume(jetoane).



Capacitatea copiilor de a  recepţiona un mesaj.

4.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii
,,Iata ce trebuie sa facemːpe panou sunt expuse doua oale,in care in una vom face supa si in una vom face compot,cu legumele si fructele din cos.’’
Conversatia
Frontal
Cosul cu legume si fructe(jetoane).
Capacitatea copiilor de a  recepţiona un mesaj.

a.Explicarea si demostrarea regulilor de joc
,,Fiecare copil va veni si va lua din cos,cate o legume sic ate un fruct,il va descrie cu ajutorul conjunctive ,,si,, , urmand s ail puna in oala de pe panou.(in acelasi timp eu exemplific).
Observarea
Demostratia
Explicatia
Frontal
Cosul cu legume(jetoane) si oala.
Capacitatea copiilor de a  recepţiona un mesaj.

b.Executarea jocului de proba
Un copil va veni si va lua din cos,cate o legume sau cate un fruct ,la alegere,o va ,,citi,, , iar apoi o va aseza in oala.
Exempluː,,Eu am in mana un ardei  si este de culoare rosie  si il voi pune in oala pentru supa.’’
Conversatia
Observatia
Exercitiul
Individual
Cosul cu legume si oala.
Evaluez cunostintele  copiilor in legatura cu caracteristicile fructelor si a legumelor.
Desfasurarea propriu-zisa a jocului
Sub conducerea mea,copiii vor veni pe rand la cosulet,vor lua o legume,ii va spune atributele si o va aseza in oala motivand actiunea.
Conversatia
Observatia
Exercitiul
Individual
Cosul cu legume si oala.
Evaluez cunostintele copiilor in legatura cu caracteristicile fructelor si legumelor.
5. Asigurarea retenţiei și a transferului





,,Acum imi dati si mie voie sa mai aleg o legume si sa o pun in oala?(ei vor raspunde da).’’
 Intentionat voi allege o legume si voi spune caracteristicile ei si o voi aseza in oala pentru compot,iar copiii vor trebui sa sesizeze greseala si sa ma corecteze ,folosind negatia nu(,,Nu este corect pentru ca legume trebuia asezata in oala pentru supa.’’).Dupa aceasta eroare introdusa voi distribui la fiecare elev cate o fisa de lucru.

Conversaţia


Observatia


Frontal
Individual


Cosul cu legume si oala.

Evaluez capacitatea copiilor de observare.











6.Încheierea activitații
Voi face aprecieri individuale și generale asupra modului în care copiii s-au comportat în timpul activitații și le voi oferi stimulente.


Conversația


Frontal


Stimulente.


Evaluez întreg
comportamentul copiilor .












Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu